Cita ekonomika

 • Autors
  Aigars Plotkāns
 • ISBN
  9789984847399
 • Izdevniecība
  Dienas grāmata SIA
 • Gads
  2010
 • Lappuses
  192
 • Iesējuma veids
  Mīkstie vāki (165mm x 210mm)
Lasītāju vērtējums:
Ekspertu vērtējums:
Cena: € 2,52 Reģistrējoties: € 2,27

Pirkt

“Ekonomika ir skatuve, uz kuras biznesa cilvēki spēlē galvenās lomas. Ekonomika ir kazino, kurā ir zaudētāji un vinnētāji, bet spēļu galda īpašnieks paņem lauvas tiesu. Ekonomika ir kā ģimenes dārziņš, kurā ne visas sēklas sadīgst, ne visi stādi ražo, un tikai rudenī ir redzams — vai bija vērts.

Ekonomiskās prognozes ir horoskopu ticamības līmenī. Ja kapitālisma zvaigžņu stāvoklis būs labvēlīgs, arī jūs kļūsiet bagāti. Vai arī ne. Ekonomika necieš diletantus. Pieļautās kļūdas atriebjas, un to labošanai ir nepieciešami gadi. Ekonomika ir kā nerātns kucēns: ja uz brīdi atstāj bez uzraudzības, haoss un nepatīkami pārsteigumi ir garantēti. Ekonomika ir zinātne, kas jums ir jāapgūst. Tā ir jūsu atbildība par nākotni un atspaids šodienai. Pat ja nespēsiet būt ekonomiskās modes noteicēji, jūsu ekonomiskā domāšana būs loģiska, progresīva un lietišķa.”
Aigars Plotkāns

Šī grāmata ir izaicinājums konservatīvajai domāšanai un nosūbējušām teorijām. Ekonomikai tiek norauts tās elitārais noslēpumainības plīvurs. Šī grāmata ir gan vienkāršs un katram saprotams ekonomisko procesu skaidrojums, gan loģiska reakcija uz šobrīd ekonomikā notiekošo.

 “Cita ekonomika” ietver sevī sekojošas pamattēmas:

- Makroekonomiskais līdzsvars un ekonomiskās krīzes. Kas tas īsti ir?

- Ekonomiskās politikas problēmas. Kur meklējams risinājums

- Ražošana un ražošanas attiecības. Kā tās darbojas?

- Patērētāju psiholoģija un uzvedība. Kas mums par to jāzina?

- Ekonomikas globalizācijas procesi. Draugs vai ienaidnieks?

- Citas ekonomikas meklējumi. Laipni lūgti pievienoties!

 Katra grāmatas pamatdoma ir papildināta ar piemēriem, analīzi un dažādu nozaru ekspertu viedokļiem. “Cita ekonomika” ir gan zinātnisks darbs, gan emocionāls vēstījums. Tas ir vairākus gadus lolots projekts, kurā aiz katras frāzes slēpjas autora personīgā pieredze un pārliecība.

Piedāvājam Jums iegādāties arī šo:

Depresivas_ekonomikas_atgriesanas_small
Cena:
€ 2,22
Reģistrējoties:
€ 2,00

Pirkt

Depresīvās ekonomikas atgriešanās un...

Autors: Pols Krūgmens
ISBN: 9789984388342
Dg_shoka doktrina_500pix_small
Cena:
€ 13,02
Reģistrējoties:
€ 11,72

Pirkt

Šoka doktrīna. Katastrofu kapitālisma...

Autors: Naomi Kleina
ISBN: 9789984847726
Dg_kapitalisms_vaks_500pix_small
Cena:
€ 6,33
Reģistrējoties:
€ 5,70

Pirkt

Kapitālisms bez grima

Autors: Aigars Plotkāns
ISBN: 9789984847887

 • Arvīds Deģis 28.01.2011 07:31

  Aigara Plotkāna grāmata «Cita ekonomika» ir iecerēts kā populāri skaidrojošs darbs cilvēkiem, kuri ikdienā maz izprot ekonomikas likumsakarības, tātad «čaiņikiem». Plotkāna darbs cenšas aizpildīt esošo robu, un nav šaubu, ka šī grāmata tāpēc sev atradīs daudzus lasītājus.
  Kam tā domāta? Vecāko klašu vidusskolēniem, kas gatavojas «Biznesa ekonomisko pamatu» ieskaitēm/eksāmeniem un 1.kursa ekonomikas studentiem. Iespējams arī pensionāriem, kam aiz gara laika ir vēlēšanās sevi izglītot ekonomiskajos jautājumos, lai gudrākus komentārus ierakstītu Apollo.lv vai Delfi.lv portālos zem biznesa ziņām.
  Neesmu vienisprātis ar autora ievadu par to, ka Latvijā jau krīze nemaz neesot — mēs tikai esam ierindojušies savā izcīnītajā vietā ekonomiskās sacensības turnīra tabulā; nacionālā biznesa izpārdošanu ārzemniekiem nevajagot nosodīt; apskatīti tirgus fundamentālistu principi attiecībā uz valsts neiejaukšanos ekonomikā; nevietā tiek slavēta globalizācija.
  Tālāk autors kļūst manāmi spēcīgāks un atzīmē daudzus reālajiem notikumiem tuvākus faktus un secinājumus. Piemēram, pareizi tiek atzīts, ka ekonomikai no finanšu tirgiem un finanšu pakalpojumiem nav nekāds labums, jo finanšu sektors nerada nekādu darbu un pievienoto vērtību (46. lpp.), IKP nav vienīgais ekonomiskās attīstības rādītājs (67.lpp.), augstais lata kurss ir palīdzējis iznīcināt Latvijas ražotāju konkurētspēju (68.lpp.), bet ekonomikas primārais mugurkauls ir ražošana (87.lpp.). Autors liek lasītājiem izprast, ka mūsu «svētā govs» — fiksēts lata kurss — mums nekad nav devis nekādu labumu (108.lpp.), savukārt ES politika ir klaji nelabvēlīga mūsu ražošanai: ES ir gatava pat piemaksāt, lai tikai mēs neražotu pienu, gaļu, nezvejotu zivis un likvidētu savu cukurrūpniecību (89.lpp.).
  Plotkāns ir viens no nedaudzajiem autoriem, kas drosmīgi norāda — atbildība par inflācijas ierobežošanu vai deflācijas nepieļaušanu ir jāuzņemas Latvijas Bankai, ko tā nekad nav darījusi (75.lpp.), ka arī to, ka esam zaudējuši valsts ekonomisko neatkarību un tās vietā zeļ politiskā ekonomika.
  Un tagad darvas karotes: to nav daudz, bet tās ir izdevušās vienkārši muļķīgas. Aizmirstot par XX. gadsimta visklasiskāko ekonomistu Dž. M. Keinsu, Plotkāns jau ievadā pamanās uzrakstīt: «Klasiskā tirgus ekonomika neparedz būtisku valsts iejaukšanos ekonomikā…» Pilnīgi aplam skaidrota Rīgas Komercbankas krīze 1998. gadā (41. lpp.), kļūdaini apskatīts savulaik nerealizētais Celulozes rūpnīcas projekts (89.lpp.), trīs slaveni Latvijas lauksaimniecības produkcijas ražotāji nevietā apvainoti, ka tie importējot savu produkciju (102.lpp.). Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta (žurnālistu vidū saukts par «Burkāna kantori» - A.D.) funkcijas nezin kāpēc piedēvētas Latvijas Bankai (107.lpp.), apgalvots, ka valsts uzņēmumos sponsorēšanas līdzekļi plūstot dažādos virzienos (tā nav taisnība — likumā noteikti ir «griesti» 5000 latu apjomā gadā), bet abas reizes, kad citēti Francijas prezidenta izteikumi, Plotkāns no amata «izmetis» Nikolā Sarkozī un «atjaunojis» tajā Žaku Širaku. Un, kad Plotkāns tekstā pieminējis Āfriku (158. un 179. lpp.), autoram izdevies sarakstīt tādas Dieva zīmes, ka kļūst skaidrs — viņš ne reizi mūžā nav spēris kāju uz Āfrikas kontinenta, nemaz jau nerunājot par kādas Melnā kontinenta valsts ekonomikas struktūras iepazīšanu.
  Plotkāns pēcvārdā bārsta šokējošas atskārsmes:
  PIRMKĀRT, ekonomiskā doma ir iestrēgusi kapitālisma rāmjos un neattīstās;
  OTRKĀRT, kapitālisms nespēj nodrošināt sociālās garantijas un kaut cik taisnīgu ienākumu sadali;
  TREŠKĀRT, brīvo tirgus ekonomiku nevar saukt par brīvu, jo konkurences regulējošais mehānisms nedarbojas;
  CETURTKĀRT, vienīgais ražošanas resurss, pēc kura pieprasījums krīt, ir darbaspēks.
  Uzslavas vietā: grāmata ir uzrakstīta saistošā, saprotamā valodā, bez mētāšanās ar pārgudriem terminiem un cenšoties ietvert ekonomikas kursa pamatzināšanas, kā arī pievienota pilna terminu skaidrojošā vārdnīca. Grāmata, šķiet, rakstīta tā, lai to bez grūtībām varētu saprast pirmkursnieks vai jebkurš cilvēks bez priekšzināšanām.

Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji